Uyuşmazlık Çözümü Becerileri

Uyuşmazlık Çözümü Becerileri

Uyuşmazlık Çözümü Becerileri

Çatışmaları Fırsatlara Dönüştürecek Becerilerin Oluşturulması

Çatışma herhangi bir sağlıklı ilişkinin normal bir parçasıdır. Ne de olsa iki insanın her zaman, her zaman aynı fikirde olması beklenemez. Anahtar çatışmadan kaçınmak değil, sağlıklı bir şekilde nasıl çözüleceğini öğrenmek değildir. Çatışma yanlış yönetildiğinde, bir ilişkiye büyük zarar verebilir, ancak saygılı, olumlu bir şekilde ele alındığında, çatışma iki kişi arasındaki bağı güçlendirmek için bir fırsat sağlar. Anlaşmazlıkların ve anlaşmazlıkların sebebi ne olursa olsun, bu becerileri çatışma çözümü için öğrenerek, kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi güçlü ve büyümeye devam edebilirsiniz.

Çatışmanın nedenleri nelerdir?
Çatışma hem büyük hem de küçük farklılıklar ortaya çıkarır. İnsanlar kendi değerlerine, motivasyonlarına, algılarına, fikirlerine veya arzularına katılmadığında ortaya çıkar. Bazen bu farklılıklar önemsiz görünmektedir, ancak bir çatışma güçlü hisleri tetiklediğinde, sorunun özünde derin bir kişisel ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar güvenli ve güvenli hissetme, saygın ve değerli hissetme ihtiyacı ya da daha büyük yakınlık ve yakınlık ihtiyacı için bir ihtiyaç olabilir.

Çatışmalar farklı ihtiyaçlardan doğar
Herkesin anladığını, beslendiğini ve desteklendiğini hissetmesi gerekir, ancak bu ihtiyaçların karşılanma şekilleri büyük ölçüde değişir. Rahat ve güvenli hissetmek için farklı ihtiyaçlar, kişisel ve mesleki ilişkilerimizde en ciddi zorluklardan bazılarını yaratır.

Güvenlik ve süreklilik için çelişen gereksinimi düşünün ve risk alma ve ele alma ihtiyacını düşünün. Bebekler ve ebeveynleri arasında bu çatışmayı sık sık görüyorsunuz. Çocuğun ihtiyacı araştırmaktır, bu yüzden sokak veya uçurum bir ihtiyacı karşılar. Fakat ebeveynlerin ihtiyacı çocuğun güvenliğini korumaktır, bu yüzden araştırmayı sınırlamak aralarındaki çekişme kemiği haline gelir.

Her iki tarafın ihtiyaçları, çoğu ilişkinin uzun vadede başarısında önemli roller oynamakta ve her biri saygı ve düşünmeyi hak etmektedir. Kişisel ilişkilerde, farklı ihtiyaçlar hakkında bir anlayış eksikliği, mesafe, argümanlar ve ayrılıklarla sonuçlanabilir. İşyeri çatışmalarında, farklı ihtiyaçlar genellikle sert anlaşmazlıkların, bazen daha az kar ve kayıp işlerin sonuçlandığı acı anlaşmazlıkların kalbinde yer alır. Çatışan ihtiyaçların meşruiyetini tanımanın ve onları şefkatli bir anlayış ortamında incelemeye istekli olduğunuzda, yaratıcı problem çözme, takım oluşturma ve gelişmiş ilişkiler için yollar açar.

Bir çatışma sadece bir anlaşmazlıktan ibaret değildir. Taraflardan birinin veya her ikisinin de bir tehdit algıladığı bir durumdur (tehdidin gerçek olup olmadığı).
Çatışmalar göz ardı edildiğinde saçmalamaya devam ediyor. Çatışmalar refah ve sağkalım için algılanan tehditleri içerdiği için, biz karşı karşıya gelene ve çözene kadar bizimle kalıyorlar.
Durumlara ilişkin algılarımıza dayanan çatışmalara , gerçeklerin nesnel bir incelemesine gerek kalmayarak cevap veririz . Algılarımız, yaşam deneyimlerimizden, kültürümüzden, değerlerimizden ve inançlarımızdan etkilenir.
Çatışmalar güçlü duyguları tetikler. Duygularınızdan memnun değilseniz veya bunları stres zamanlarında yönetemiyorsanız, çakışmayı başarılı bir şekilde çözemezsiniz.
Çatışmalar büyüme için bir fırsattır. Bir ilişkide çatışmayı çözebildiğiniz zaman, güven oluşturur. İlişkinizin zorlukları ve anlaşmazlıkları atlatabileceğini bilerek kendinizi güvende hissedebilirsiniz.
Çatışmaya nasıl cevap veriyorsunuz?

Çatışmadan korkuyor musunuz yoksa hiç pahasına mı kaçıyorsunuz? Çatışma algısı erken çocukluktan veya daha önceki sağlıksız ilişkilerden kaynaklanan acı verici anılardan geliyorsa, tüm anlaşmazlıkların kötü sonuçlanacağını düşünebilirsiniz. Çatışmayı korkutucu, aşağılayıcı ya da korkulacak bir şey olarak görebilirsin. Eğer erken yaşantınızdaki deneyimleriniz güçsüz veya kontrolsüz hissediyorsanız, çatışma sizin için travmatize edici olabilir.

Çatışmadan korkuyorsanız, kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebilir. Zaten tehdit altında olan bir çatışma durumuna girdiğinizde, problemi sağlıklı bir şekilde ele almak zor oluyor. Bunun yerine, ya kapamanız ya da öfke içinde patlamanız daha olasıdır.

İLIŞKI YARDIMI ile ilgili sayfamızı ziyaret edebiliriniz.

02 Nisan 2018 - 01:16

ReGoR

100 views

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  İlişki Yardımı

  02 Nisan 2018

  126 views

  İlişki Yardımı

  Sağlıklı, güvenli bir romantik ilişki yaşamda süregelen bir destek ve mutluluk kaynağı olabilir. Sağlığınızın tüm yönlerini, fiziksel ve zihinsel...

  kadının cinsel zevkini artıran beslenme türü

  30 Mart 2018

  149 views

  kadının cinsel zevkini artıran besl..

  Orgazm şehvetli zevk, zaman durdurmak gibi görünüyor özgü bir keyif ezici vahiy olarak vücut tarafından yaşanır. Orgazm, yeni bir iletişim türünü deneyimlemeyi...

  Yaşlılıkta seks – vücudu yenilermi?

  27 Mart 2018

  134 views

  Yaşlılıkta seks – vücudu yeni..

  Yaşlılar bile rahat beraberlikte. Birçok genç, 60 yaşın üzerindeki cinsel ilişkinin artık mümkün olmadığına inanmaktadır . Yani seks daima gençlerle...


Haydi Sende asilsohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi asilsohbet.net

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli